referencement site internet - lissage permanent - reparation fenetres - travail à domicile Aldokro: Muzeu i LUVRIT

jeudi 20 décembre 2007

Muzeu i LUVRIT


Luvri qe permban nje nga koleksionet me te njohura te veprave te artit te te gjithe botes, mbi te gjitha eshte i njohur si muze. Shume pak jane qe e dine qe ky muze eshte instaluar mbi ate qe ishte gati 700 vjet me pare, nje nga rezidencat kryesore te mbreterve dhe perandoreve te Frances.

Keshtjelle mbrojtese, e ngritur nga Philippe Auguste rreth 1190, Luvri kthehet ne shekullin e XIV, nje rezidence e mbreterore.

François l-are vendos ta ktheje ne nje « pallat » te Rilindjes. Pak nga pak nje qyteze mbreterore merr forme. Keshtjella e ndertuar nga Catherine de Médicis ne « Tiuleries » u bashkua me Luvrin me urdher te Henri IV nga nje galeri e madhe perjate krahut te Senes.

Louis XIVqe do te jetonte ne Luver per nje fare kohe, menjehere pas instalimit te tij ne Versaje, nderton "cour Carrée" (korridorin katror), te mbyllur me kollona.

Pergjate kohes se lavdishme te Versajes, monarket nuk preferonin me Luvrin per te banuar, i cili do te kthehej menjehere ne qender ekspozimesh.

Ne 1793, Luvri kthehet perfundimisht muze dhe qe prej asaj date i dedikohet plotesisht, prezantimit dhe konservimit te mijerave veprash arti dhe te mijra deshmive artistike dhe historike te qyteterimeve te hereshme.

Ne fillimet e shekullit te XIXte, sovranet do te tranformonin ne brendesi ndertesen por ne ate periudhe nuk u ndertua ndonje gje e madhe. Por duke nisur ne mesin e shekullit te XIXte , Luvri do te njohi fazen e ndertimeve dhe zgjatimeve me te rendesishme te historise se tij.

Napoléon III do te mbaronte bashkimin e Tuileries me ate te Luvrit, nepermjet ndertimi nga krahu i Senes, qe sot quhet krahu « Denon » ; sikunder do te mbaronte ndertimi i krahut
« Richelieu » ne ane te Rruges Rivoli. Ne 1871 kopshti i Tuileries digjet aksidentalisht, duke i ofruar Luvrit nje prespektive te mrekullueshme te krahut perendimor te Parisit.

Projekti Grand Louvre ( Luvri i madh) iniciative e François Mitterrand ne 1981, do te modernizonte dhe zmadhonte Luvrin. Inagurimi i kryer ne 1993, do ti rrikthente Luvrit krahun

Richelieu qe strehonte deri ne ate kohe ministrine e Financave. Ishte gjithashtu ne ate periudhe qe u ndertuan edhe piramidat e Luvrit (aq shume te kundershtuara nga parizianet ne ate kohe)

KESHILLA (Mbani mend) :

- C’do fillim muaji , e diela e pare eshte FALAS !

- Nese deshironi te vizitoni muzeun mos u vishni me taka te larta , apo kepuce qe ju vrasin kembet !

Ne ato dhjetra kilometra ekspozim, dhe mijera e mijera vepra arti … qe eshte krejtesisht e pamundur ta vizitosh brenda dites, nuk ka nevoje te « thyeni rekordet » e ecjes sportive neper korridore. Kerkoni tek sporteli (ne pergjithesisht jane te ekspozuara mbi sportel ne disa gjuhe te ndryshme) nje guide te muzeut. Eshte FALAS dhe ju jep nje permbledhje te veprave me kryesore sikunder edhe detaje teper te rendesishme te tilla si : çfare korridori, çfare niveli (kati), ne çfare krahu … shkurt te gjithe informacionin e nevojshem ne menyre mese te detajuar dhe praktike !

- Parashikoni gjithmone nje gjysem dite per viziten. Sido qe te jete nuk « shpetoni » dot pa tre-kater ore minimumi.

- Merrni nje shishe uji me vete, eshte e lejueshme dhe … e nevojshme

- KUJDES ! Mos u afroni me shume se ç’duhet, apo mos prekni pikturat apo objektet e afishuara ! Sistemi i alarmit funksionon realisht dhe dritat nuk ikin asnjehere… nese nuk deshironi tju terheqin veshin apo akoma me keq te humbisni nje gjysem dite duke u shpjeguar me rojet e muzeut !

- Mund te fotografoni … por ne menyre absolute eshte i ndaluar BLICI apo « Flashi » (sikunder i thone ketu)

Mund te vidhni nje fotografi te Monaizes … por mundohuni sa me shpejt dhe po pati mundesi ne menyre te fshehte. Ajo pikture dhe nja dy te tjera jane te mbrojtura dhe eshte e ndaluar ti fotografosh.

- LUVRI nuk ka vetem nje hyrje, ndonese me e njohura eshte hyrja tek « Piramidat » ka me dhjetra hyrje ne muze te cilat jo vetem ju evitojne te mos mbani rradhat e gjata, por ju ben te fitoni shume kohe. (ne kete shkrim do te gjeni nje karte me hyrjet per ne muze te shenuara me shigjeta te kuqe)

TARIFAT

9 euros – Bilete e vlefshme per nje dite per te gjithe muzeun, perveç Hollit Napoléon (ku ndodhet dhe kurora e fronit te Frances) dhe muzeut Eugène-Delacroix.

Nese biletat priten « DUO » ose « Famille » çmimi per bilete eshte 8,5 euros

Cmimi e biletes per femijet eshte 4,5 euros

6 euros -
te marten dhe te premten ndermjet 18 h deri ne 21 h 45

2 commentaires:

scorpi a dit…

kunderajror, te pergezoj per informacjonet qe nuk kufizohen thjesht te pershkrimi qe megjithate eshte shume interesant. karakterizohen keto shpjegime nga syri i mprehte i ushqyer nga nje kulture te gjere dhe nga nje energji qe te ben te deshirosh te vizitosh sa me pare vendet ne fjale.
scorpi
p.s. shpresoj te te arrij ky koment se hera e pare qe shkruaj ne blog dhe tani duhet te shof hapat qe duhet te ndjek :-)

AKRO a dit…

Faleminderit Scorpi.
Me fal per vonesen e pergjigjes dhe me behet vertete qefi per opinionin tend. Me bere te skuqem

 
Annuaire généraliste Glaneur.fr
Creative Commons License
Cette création par aldokro est mise à disposition selon les termes de la licence Creative Commons Paternité-Pas d'Utilisation Commerciale-Pas de Modification 2.0 France.
Basé(e) sur une oeuvre à aldokro.blogspot.com.
Les autorisations au-delà du champ de cette licence peuvent être obtenues à http://aldokro.blogspot.com/.